Wczytywanie
 

Stanowisko POLKARMA w sprawie potraktowania karm dla zwierząt domowych jako towarów niezbędnych i zapewnienie normalnego funkcjonowania importu oraz handlu tymi produktami

POLKARMA Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych z uwagą przygląda się działaniom rządu w zakresie walki z wirusem SARS-CoV-2. Jako przemysł popieramy wprowadzane restrykcje, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Jednak mając na uwadze dobro zwierząt domowych (w niemal co drugim gospodarstwie domowym jest zwierzę towarzyszące) zwracamy się o potraktowanie karmy dla zwierząt domowych jako towarów niezbędnych i wobec tego nieograniczanie działalności sklepów specjalistycznych sprzedających karmę (np. zoologicznych). Nasza prośba podyktowana jest następującymi względami.

 

  1. Karma jest niezbędna do codziennego żywienia zwierząt. Większość karm dostępnych na rynku to karmy pełnoporcjowe co oznacza, że z uwagi na swój skład są wystarczające do zaspokojenia dziennej dawki żywieniowej.
  2. Karma jako podstawowe źródło pożywienia. Stosowanie gotowej karmy zmniejsza wykorzystanie produktów spożywczych w ceku żywienia zwierząt domowych.
  3. Dobrostan zwierząt domowych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt jednym z podstawowych obowiązków opiekuna jest m.in. zapewnienie odpowiedniej karmy.
  4. Karma nie przenosi wirusa. Karma ze względu na swój proces produkcyjny, głównie obróbkę termiczną w wysokiej temperaturze, nie stanowi zagrożenia potencjalnej transmisji wirusa.
  5. Dostęp do sklepów specjalistycznych. Karma specjalistyczna, która jest podawana zwierzętom mającym szczególne potrzeby żywieniowe lub chorym np. chorym na cukrzyce, oferowana jest jedynie w sklepach specjalistycznych lub lecznicach weterynaryjnych. Brak dostępu do takich karm może mieć bardzo poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Karmy specjalistyczne produkowane są w Polsce i innych krajach UE, dlatego ważne jest zapewnienie swobodnego przepływu towarów i zagwarantowania ich importu, który jest niezbędny do utrzymania wystarczającego poziomu zaopatrzenia. 

Warto również podkreślić, że zarówno eksperci Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) informują, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące, takie jak psy i koty, mogą rozprzestrzeniać lub przenosić wirusa, który powoduje COVID-19. Jako branża uważamy, że należy to wyraźnie podkreślić w oficjalnej komunikacji do opinii publicznej, ponieważ niestety mamy informację, że zarówno w UE jak i Polsce pojawiły się przypadki porzucania zwierząt.

Linki do stanowisk:

  1. WHO (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019);
  2. OIE (https://www.oie.int/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/);
  3. WSAVA (https://wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members/).

Powyższe stanowisko zostało przekazane do Ministra Zdrowia, Ministra Rozwoju, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii i jest dostępne tutaj.

 

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków