Wczytywanie
 

Baza wiedzy > Zasady żywienia

Wybór właściwego pokarmu dla Twojego pupila

Opiekunowie zwierząt mają aktualnie do dyspozycji szeroki wybór karm gotowych, które pozwalają na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia psów i kotów. Dzięki temu mogą oni zapewnić zwierzęciu dokładnie takie żywienie, jakiego potrzebuje w postaci, którą i oni i czworonogi preferują.

Każde zwierzę ma swoje wyjątkowe potrzeby, zależne od poziomu aktywności fizycznej, stylu i etapu życia (np. szczenię lub kocię a dorosły osobnik) oraz preferencje pokarmowe. Opiekun czworonoga decyduje, który z obecnych na rynku pokarmów będzie w stanie spełnić wymagania dotyczące wygody stosowania, ceny, dostępnych rodzajów itd. oraz zaspokoić indywidualne potrzeby zwierzęcia.

Nie istnieje jeden właściwy sposób żywienia psa lub kota, o ile potrzeby żywieniowe zwierzęcia są zaspokajane. W wielu przypadkach opiekunowie “mieszają i łączą” różne rodzaje pokarmów gotowych, spełniające określone warunki prawidłowego żywienia, takie jak:

  • Pokarm powinien dostarczać właściwe ilości i proporcje składników odżywczych o prawidłowej dostępności, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Poszukaj na etykiecie produktu deklaracji o kompletności (pełnoporcjowości) pokarmu.
  • Podawany pokarm powinien być właściwie skoncentrowany, aby umożliwić psu lub kotu zaspokojenie potrzeb żywieniowych, poprzez zjadanie odpowiedniej wielkości porcji oraz łatwe trawienie, aby odchody były właściwie uformowane i łatwe do zebrania.
  • Smakowitość pokarmu jest ważna, aby był on chętnie zjadany, gdyż niezjedzone pożywienie nie ma żadnej wartości odżywczej. Czas posiłku powinien być radosnym i satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla czworonoga jak i opiekuna.
 

W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii,
który doradzi Ci w kwestii opieki i żywienia Twojego pupila.

 

Pokarm musi dostarczać:

  • Energię (mierzoną w kaloriach lub dżulach), której pies lub kot potrzebuje do pracy mięśni, ruchu, utrzymania stałej temperatury ciała i wielu innych ważnych funkcji organizmu.
  • Białko i inne składniki odżywcze do wzrostu, regeneracji tkanek oraz rozmnażania.
  • Tłuszcze dla energii i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Witaminy, minerały i inne mikroskładniki do regulowania ważnych procesów w organizmie.
  • Zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do świeżej, czystej wody.
 

Pokarmy gotowe dla zwierząt oferują wiele możliwości kompletnego i zbilansowanego żywienia, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i wygodę stosowania. Pokarmy gotowe umożliwiają również zdrowe urozmaicenie diety dzięki rozmaitości odmian smakowych i różnym teksturom, gwarantując jednocześnie stałość i stabilność, co pomaga zapobiegać zaburzeniom ze strony przewodu pokarmowego.

Potrzeby żywieniowe zwierzęcia zmieniają się w trakcie życia i są zależne od: wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego (np. etap rozrodu), stanu zdrowia i warunków środowiskowych. Aby zaspokoić indywidualne potrzeby pokarmowe swojego pupila opiekun musi dostarczyć w zjadanej przez czworonoga porcji pokarmu energię i składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Ze względu na to, że zwierzęta jedzą przede wszystkim w celu zaspokojenia potrzeby energetycznej, wszystkie składniki odżywcze muszą być zbilansowane z energią pokarmową, tak aby w dziennej porcji znajdowało się wszystko to, czego zwierzę potrzebuje. To właśnie oznacza „kompletne i zbilansowane” żywienie. Wybór rodzaju pokarmu dla psa czy kota jest osobistą decyzją każdego opiekuna, a przy jej podejmowaniu należy brać pod uwagę następujące kwestie:

  • Preferencje opiekuna dotyczące rodzaju pokarmu (np. mokry, suchy, półwilgotny, lub łączenie różnych formatów).
  • Zwyczaje żywieniowe zwierzęcia. Każdy pupil jest inny i ma swoje indywidualne preferencje np. jedzenie puszkowane, w saszetkach lub suche. Wiele zwierząt lubi również rozmaitość form, co można uzyskać dzięki żywieniu łączącemu różne rodzaje pokarmów pełnoporcjowych.
  • Kwestie ekonomiczne i wygodę stosowania.

Jedzenie funkcjonalne, przekąski i diety weterynaryjne

W ostatnich latach znacząco rozwinął się segment przekąsek i jedzenia funkcjonalnego dla zwierząt. Obejmuje on przysmaki, które pomagają w nauce i treningu lub po prostu sprawiają pupilowi przyjemność, a także szeroki wybór suplementów diety, pokarmów suchych oraz przekąsek specjalnie opracowanych, by wspomagać zdrowie zębów i dziąseł, zmniejszać prawdopodobieństwo tworzenia kul włosowych u kotów oraz innych specjalistycznych pokarmów i przysmaków dla zwierząt.

Stosowanie przekąsek służy budowaniu więzi między zwierzęciem i opiekunem, a także może być świetnym narzędziem motywacyjnym podczas treningu. Dodatkowo niektóre przysmaki wywierają pozytywny efekt na zdrowie jamy ustnej czy stawów. Przekąski należy podawać zgodnie z instrukcją stosowania znajdującą się na etykiecie produktu, jako element zdrowej i zbilansowanej diety.

U lekarzy weterynarii dostępny jest również szeroki wybór diet leczniczych opracowanych aby zaspokajać specyficzne potrzeby zwierząt chorych i wspomagać ich powrót do zdrowia. Więcej informacji na temat żywienia i opieki nad zwierzęciem możesz uzyskać od swojego lekarza weterynarii.

Ile powinien jeść mój pupil?

Na etykiecie produktu zawarta jest instrukcja stosowania karmy, służąc opiekunowi jako podstawowy przewodnik. Zawsze należy jednak pamiętać, że zalecenia na opakowaniu podają ilości pokarmu dostosowane do uśrednionego zapotrzebowania żywieniowego danej grupy zwierząt. Psy i koty różnią się znacząco między sobą pod względem rozmiarów, poziomu aktywności, etapu życia i warunków środowiskowych, zatem opiekun powinien bacznie obserwować kondycję i masę ciała pupila i na tej podstawie decydować, czy zmniejszyć lub zwiększyć dzienną porcję pokarmu oraz, jaki typ pokarmu najlepiej odpowiada potrzebom zwierzęcia. Istnieje wiele różnych, tak samo dobrych sposobów żywienia czworonoga. Jeśli masz wątpliwości, poradź się swojego lekarza weterynarii.

Istnieje szeroki wybór jakościowych karm gotowych dostępnych w supermarketach, dyskontach, sklepach zoologicznych, u lekarzy weterynarii czy w sklepach internetowych, dający opiekunowi psa i kota możliwość dopasowania żywienia do potrzeb zwierzęcia i swoich preferencji.

Pokarmy gotowe jako podstawa diety stanowią bardzo dobre rozwiązanie dostarczając zbilansowane żywienie, zdrowe urozmaicenie, smakowitość, stałość i bezpieczeństwo oraz satysfakcjonując zarówno zwierzę jak i opiekuna.

Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków