Wczytywanie
 

Baza wiedzy > Zasady żywienia

Przysmaki dla psów - ich znaczenie w opiece nad czworonogiem

PODSUMOWANIE

Karmy gotowe dla psów i kotów dzieli się na pełnoporcjowe oraz uzupełniające. Pokarmy pełnoporcjowe są kompletne i zbilansowane, co oznacza, że dostarczają pupilom wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Karmy uzupełniające stanowią- jak sama nazwa wskazuje- uzupełnienie diety i nie mogą być stosowane jako podstawa diety. Do drugiej grupy produktów zalicza się m.in. przysmaki, które pełnią wiele różnych funkcji.

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające

Na rynku możemy znaleźć wiele karm gotowych dla psów i kotów. Dzieli się je na pełnoporcjowe i uzupełniające. Pokarmy pełnoporcjowe zostały tak opracowane, aby dostarczać wszystkie niezbędne dla danego gatunku zwierząt składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Z kolei do karm uzupełniających zalicza się suplementy, przysmaki i gryzaki. Produkty te nie są kompletne żywieniowe, zatem stanowią jedynie dodatek do podstawowego pożywienia zwierzęcia.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Spośród szerokiego wachlarza różnego rodzaju przysmaków dla czworonogów warto wybierać te, które są dla nich zdrowe. Jakie potencjalne ryzyka mogą wiązać się z pewnymi rodzajami przekąsek? Przede wszystkim należy brać pod uwagę ryzyko mikrobiologiczne oraz zagrożenie fizyczne związane z twardością i strawnością niektórych produktów. Dla przykładu popularne świńskie uszy, ogony i inne tego rodzaju surowe przysmaki mogą być zanieczyszczone groźnymi bakteriami, grzybami, lub ich toksynami. Takich produktów należy unikać. Istotne jest także ryzyko fizycznych uszkodzeń- zranień w obrębie jamy ustnej, gardła, pęknięcia lub złamania zębów. Istnieje również niebezpieczeństwo zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, a nawet niedrożności jelit związane z podawaniem zbyt twardych, niestrawnych przekąsek takich jak kości.

Kalorie pod kontrolą

Na etykiecie przysmaków dla czworonogów powinny znajdować się zalecenia dotyczące stosowania produktu. Warto się do nich dostosować, aby przekąski nie zaburzały równowagi składników pokarmowych i energii w codziennej diecie psa i kota. Jeśli pokarmy uzupełniające dostarczają nie więcej niż 10% dziennej dawki kalorii, można je podawać pupilowi bez obaw. Trzeba wówczas odjąć odpowiednią porcję- stanowiącą równowartość kaloryczną podanych przysmaków- od głównego posiłku. Pamiętajmy, że zbyt dużo przysmaków, które nie zostały wliczone w dzienne zapotrzebowanie energetyczne, prowadzi do zwiększonego poboru energii, co może skutkować nadwagą i otyłością. Dlatego w trosce o zdrową, szczupłą sylwetkę pupila należy dostosować porcję przekąsek do konkretnego zwierzęcia, uwzględniając m.in. jego masę ciała, kondycję i aktywność fizyczną.

Mała przekąska- wiele korzyści

Przysmaki dla zwierząt domowych, pomimo małych rozmiarów, odgrywają dużą rolę w opiece nad pupilem. Służą budowaniu więzi między człowiekiem a czworonogiem, ułatwiają proces nauki i treningu- jako nagroda za dobrze wykonane zadanie, wspierają ulubieńca w trudnych dla niego sytuacjach np. podczas wizyty u lekarza weterynarii, zaspokajają naturalną psią potrzebę żucia i gryzienia i po prostu sprawiają przyjemność.

Przysmaki funkcjonalne

Na rynku istnieją również tzw. przekąski funkcjonalne, które poza wymienionymi korzyściami mają również za zadanie wspierać określone obszary zdrowia zwierząt. Najbardziej popularne są przysmaki dentystyczne, które ograniczają tworzenie kamienia nazębnego dzięki specjalnym kształtom, teksturze i obecności substancji aktywnych. Można znaleźć również produkty sprzyjające zdrowiu skóry i sierści, zmniejszające tworzenie kul włosowych u kotów, chroniące zdrowie stawów itp.

Adnotacja

Tekst został przygotowany przez zespół ekspertów POLKARMA w składzie:
Autor: Dr n. wet. Michał Ceregrzyn oraz Dr n. wet. Małgorzata Głowacka (Mars Polska)

Konsultacje merytoryczne:
Dr n. wet Sybilla Berwid-Wójtowicz (Nestle Polska)
Dr. Jacek Wilczak (SGGW)
Mgr inż. Anna Maria Ziembińska (Royal Canin Polska)

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków