Baza wiedzy > Odpowiedzialna opieka
01 |
|
Bądź przygotowany na nowego domownika
Zwierzę, z którym będziesz dzielił swój dom to wielkie zobowiązanie na długie lata.
Dobrze wychowane i szczęśliwe zwierzęta są odzwierciedleniem odpowiedzialnego planowania i ciągłego wysiłku.
Zanim przyprowadzisz do domu zwierzę, powinieneś przygotować dla niego odpowiednie otoczenie, dostosować warunki mieszkaniowe tak aby były przyjazne dla zwierząt, ustalić plan dnia, kupić odpowiednie jedzenie i być w stanie zapłacić za opiekę weterynaryjną, kiedy będzie potrzebna.
Przeanalizuj swoją sytuację domową i zastanów się, jakie zwierzę będzie najlepiej do niej pasowało. Wybór nieodpowiedniego zwierzęcia może generować sytuacje, które są źródłem ciągłego, długotrwałego stresu zarówno dla opiekunów jak i samych zwierząt domowych. Na przykład, zaopiekowanie się kotem, który źle reaguje na Twoje małe dzieci, lub energicznym psem, który wymaga dużo aktywności fizycznej, podczas gdy dysponujesz jedynie małym mieszkaniem.
02 |
|
Wybór odpowiedniego zwierzęcia
Wybierając zwierzę, weź pod uwagę Twoje warunki mieszkaniowe i cechy Twojej rodziny. Zwierzęta z niektórymi typami temperamentów nie są odpowiednie dla dzieci, a niektóre z nich po prostu nie dogadują się z innymi zwierzętami z różnych innych powodów.
Kiedy już wiesz, jakiego zwierzęcia szukasz, rozważ najbardziej odpowiedni typ lub rasę. Rozważ całkowite koszty utrzymania, w tym opieki weterynaryjnej. Większe zwierzęta są zazwyczaj droższe w utrzymaniu i kosztach żywienia.
Zazwyczaj szczenięta pochodzące z hodowli zapewniają większą przewidywalność w odniesieniu do wielkości i temperamentu osobników dorosłych, podczas gdy adopcja dorosłego psa umożliwi wgląd w ukształtowaną osobowość psa już po pierwszym spotkaniu.
Osobowości kociąt mogą być trudne do oceny, więc przyjmowanie dorosłych kotów może dać lepszą gwarancję oczekiwanego temperamentu. Niektóre rasy kotów mają typowe rasowe cechy behawioralne, więc czasami poznanie temperamentu rasy może pomóc Ci wybrać właściwego kota.
03 |
|
Kupowanie od hodowcy
Upewnij się, że kupujesz od odpowiedzialnego hodowcy. Upewnij się, że zwierzęta miały wszystkie zalecane badania przesiewowe zalecane dla danej rasy. Najlepiej najpierw zobacz/poznaj rodziców. Zapoznaj się z chorobami i zaburzeniami charakterystycznymi dla danej rasy.
04 |
|
Adopcja ze schroniska
Zanim podejmiesz decyzję, wyraźnie określ, jaki typ zwierzęcia będzie najlepiej pasował do Twoich warunków domowych oraz stylu życia. Bądź świadomy, jakiego zwierzęcia szukasz i poczekaj, aż je znajdziesz. Jeżeli nie znasz zwierząt, znajdź kogoś, kto może pomóc Ci ocenić potencjalne zwierzęta i zachować obiektywizm.
05 |
|
Typowe czynniki wywołujące stres u zwierząt domowych
Psy i koty z natury są zwierzętami społecznymi. W swoim naturalnym środowisku tworzą grupy społeczne i są stymulowane przez stale zmieniające się otoczenie, ciągłe zmiany w ich grupie społecznej, zabawy, walki, czasem polowania, spożywanie zróżnicowanej diety.
Zwierzęta domowe zazwyczaj muszą dopasować się do naszych napiętych harmonogramów, więc niektóre z podstawowych wymagań dotyczących ich dobrego samopoczucia mogą zostać niedocenione lub całkowicie przeoczone.
Wybiegi/podwórka stają się mniejsze lub nie istnieją, a wiele zwierząt żyje osamotnionych bez towarzystwa innych zwierząt.
06 |
|
Opracuj procedurę
Ustanowienie i utrzymanie rutyny jest bardzo ważne, co może być trudne i wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Kompleksowa rutyna obejmuje zaplanowane pory posiłków, spacerów i/lub zabawy oraz odpoczynku/ snu. Jeśli oczekiwania zwierząt są regularnie spełniane w odpowiednich porach, ich poziom lęku pozostaje niższy.
Musisz być przygotowany na to, aby każdego dnia poświęcić czas swojemu zwierzęciu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby w zakresie opieki i interakcji społecznych.
Wzbogacanie / urozmaicenie / różnorodność środowiska są zawsze ważne, nie tylko dla zwierząt, które wykazują się destrukcyjnymi zachowaniami, ale dla każdego zwierzęcia, które spędza czas samo przez wiele godzin w ciągu dnia. Rozważ możliwość wykorzystania piłek, budowę labiryntów i poszukiwania skarbów, a także a także różnych zabawek. Małe zmiany w diecie mogą również pomóc we wzbogaceniu środowiska zwierzęcia.
07 |
|
Ustal granice i konsekwentnie angażuj się w trening
Upewnij się, że wszyscy w gospodarstwie domowym rozumieją, które zachowania są akceptowalne.
Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, zapewnij swojemu zwierzęciu miejsce, w którym może się uspokoić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zawsze nadzoruj dzieci w czasie kontaktu ze zwierzętami, tak abyś, jeśli będzie potrzebna Twoja interwencja, był w zasięgu (nie tylko w tym samym pomieszczeniu). Interweniuj, jak tylko zauważysz pierwszy objaw stresu u swojego zwierzęcia.
Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org
Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.