Baza wiedzy > Bezpieczeństwo karm
Gotowe karmy dla psów i kotów są dziś dostępne w większości krajów na świecie. Można je kupić w wielu miejscach, w tym wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych, gabinetach i klinikach weterynaryjnych, sklepach spożywczych i hurtowniach oraz w sprzedaży internetowej. Karmy dla zwierząt mają znaczący udział w kategorii szybko rotujących dóbr konsumenckich (z ang. fast-moving consumer goods, FMCG). Zazwyczaj są produkowane w krajach, gdzie istnieje popyt atrakcyjny ekonomicznie, a zakłady produkcyjne są usytuowane w miejscach o dobrej dostępności odpowiednich surowców, takich jak mięso, ryby czy zboża.
Chociaż potrzeby pokarmowe psów są znane już od ponad 2000 lat, to historia karm gotowych jest stosunkowo krótka. Pierwsze wzmianki o pomyśle przygotowania „biszkoptów dla psów” pojawiały się na początku XIX w. Od tego czasu przemysł karm gotowych rozwinął się w silnie zróżnicowaną gałąź, obejmującą produkty w wielu formach, dostosowane do wieku i trybu życia zwierząt. Obecnie karmy gotowe pełnią też ważną rolę w dietetycznym wspomaganiu leczenia zwierząt chorych oraz w okresie rekonwalescencji.
Przełom nastąpił w późnych latach XIX wieku, na wybrzeżu Anglii, zmieniając życie milionów psów na całym świecie. Od tego czasu przez kolejne 100 lat trwał nieustanny postęp i udoskonalanie technologii produkcji karm gotowych, oraz przyzwyczajania dystrybutorów i klientów do nowej gałęzi produkcji.
Dzisiejsze psy i koty wiele zawdzięczają Jamesowi Sprattowi, uznawanemu za założyciela rynku karm dla zwierząt, jaki znamy dziś. Pochodzący z Cincinnati w stanie Ohio, Spratt podróżował do Anglii w celach handlowych - sprzedawał Brytyjczykom instalacje odgromowe.
Po przybyciu do doków w Liverpoolu Spratt zobaczył psy wokół portu szukające wyrzuconych przez marynarzy sucharów. W tym samym momencie Spratt ujrzał również potrzebę powstania karmy opracowanej specjalnie dla zwierząt i skupił swój wysiłek na produkcji sucharów dla psów. Po sukcesie swojego produktu w Anglii, Spratt wrócił do domu i w latach 70-tych XIX wieku wprowadził swoje suchary na rynek amerykański, kierując produkt głównie do zamożnych opiekunów psów.
I tak narodził się przemysł karm gotowych dla psów. Przez kolejne lata ewoluowała nauka o żywieniu, technologia bezpieczeństwa produkcji oraz zrozumienie unikalnych potrzeb pokarmowych zwierząt. Producenci wprowadzali nowe rozwiązania i formy pokrywania potrzeb zwierząt oraz ich opiekunów. Te nowe formy to karmy mokre w puszkach, tubach i saszetkach, ekstrudowane suche karmy, półwilgotne produkty i wiele innych. Bez względu na formę karmy, jej producenci ciężko pracowali nad zapewnieniem jakości, bezpieczeństwa i wartości odżywczej każdego produktu.
Dzisiaj większość opiekunów psów i kotów na świecie wybiera gotowe karmy, ze względu na ich kompletny pod względem odżywczym skład, wygodę stosowania, różnorodność, ekonomiczność oraz wysoką smakowitość.
Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org
Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.