Wczytywanie
 

Baza wiedzy > Odpowiedzialna opieka

Opieka weterynaryjna

Wizyty u lekarza weterynarii są ważne dla zdrowia Twojego zwierzaka- to dobry czas na szczepienia i ogólny przegląd. Wizyty te mogą również pomóc w zidentyfikowaniu problemów zdrowotnych, które mogą nie być oczywiste, zanim staną się poważnym problemem. Zwierzęta mają tendencję do ukrywania się, gdy źle się czują, więc pamiętaj, że to Ty znasz swojego pupila najlepiej. Jeśli zauważysz coś odbiegającego od zwykłego zachowania, zawsze najlepiej jest, gdy Twój lekarz weterynarii zbada Twoje zwierzę.

Niektóre typowe objawy choroby obejmują (ale nie są ograniczone do):

  • Zmiana apetytu lub pragnienia (zwiększone lub zmniejszone)
  • Wymioty i/lub biegunka
  • Trudności w oddawaniu moczu lub defekacji
  • Kaszel lub nietypowe oddychanie
  • Odkrycie jakichkolwiek grudek lub guzów
  • Nieprawidłowe wypływy (np. krwi, ropy)
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała

Szczepienia stosowane są w celu zapobiegania zakaźnym i czasem śmiertelnym chorobom u kotów i psów. Są najskuteczniejsze, gdy podaje się je w ustalonych terminach. Szczepienia są ważne dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych , które spędzają czas poza domem i/lub mają kontakt z innymi zwierzętami. Większość miejsc, w których sprawuje się opiekę nad zwierzętami domowymi wymaga dowodu szczepienia, dlatego warto je aktualizować.

Pasożyty to organizmy żyjące na (np. pchły) lub wewnątrz naszych zwierząt domowych (np. robaki jelitowe). Rodzaje pasożytów zależą od wieku psa, stylu życia i miejsca jego zamieszkania. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nawet zwierzęta domowe, które nie opuszczają domu lub nie kontaktują się regularnie z innymi zwierzętami, mogą nadal potrzebować ochrony przed pasożytami. Twój lekarz weterynarii może polecić najbardziej odpowiednie dla Twojego zwierzęcia wewnętrzne i zewnętrzne leki zapobiegające pasożytom.

 

Potrzeby żywieniowe

Dostępnych jest wiele karm dla kotów i psów. Potrzeby żywieniowe zwierząt domowych zmieniają się znacząco w ciągu życia - na przykład szczenięta dla optymalnego wzrostu i rozwoju wymagają kalorycznej diety o określonych ilościach białka, wapnia i tłuszczu. Inaczej jest, kiedy pies wchodzi w wiek starszy. Aby uniknąć przyrostu masy ciała i uwzględnić dodatkowe wymagania, pupil może wtedy wymagać diety o niższej kaloryczności. Lekarz weterynarii pomoże zalecić dobrej jakości dietę odpowiednią dla wieku, wielkości i stylu życia Twojego zwierzęcia. Lekarz weterynarii jest cennym źródłem porad dotyczących pielęgnacji (np. rodzaju szamponów do kąpieli), zachowania i szkolenia.

Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków