Wczytywanie
 

Baza wiedzy > Odpowiedzialna opieka

Ćwiczenia, szkolenie i zachowanie

Ćwiczenia

Aby utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji fizycznej, ćwiczenia powinny być częścią ich codziennej rutyny. Korzyści dla psa wynikają także z codziennych ćwiczeń odbywających się poza podwórkiem. Może to być chodzenie na spacer lub bieganie, pływanie, rzucanie piłką w parku lub nawet zachęcanie do aktywności z zabawką dozującą karmę! Jeśli Twój pies ma trudności z chodzeniem, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii lub renomowanym trenerem psów. Koty wychodzące są bardziej aktywne i ogólnie w lepszej kondycji fizycznej. Koty żyjące głównie w pomieszczeniach mieszkalnych prowadzą zazwyczaj mało aktywny tryb życia i mają większe ryzyko nadwagi.

 

Szkolenie

Szkolenie powinno być postrzegane jako środek skutecznego komunikowania się ze swoim zwierzęciem i przygotowania go do bezpiecznej i satysfakcjonującej interakcji ze środowiskiem, innymi ludźmi i zwierzętami. Program szkoleniowy pod okiem wykwalifikowanego trenera powinien rozpocząć się jak najwcześniej. Szczenięta i kocięta mają doskonałą zdolność uczenia się, więc w miarę możliwości zaczynaj w jak najmłodszym wieku. Konsekwentne, ciągłe szkolenie jest ważne dla pielęgnowania dobrych zachowań u Twojego zwierzęcia, więc pamiętaj, aby regularnie z nim ćwiczyć/ szkolić go przez całe życie.

 

Jeśli masz kota domowego

Musisz przewidzieć w swoim codziennym harmonogramie czas na zabawy z kotem. Zacznij od 5 minut dziennie, angażując ich w zabawę i stopniowo zwiększaj czas poświęcony na aktywność, aby pomóc swojemu kotu dostosować się do nowej rutynowej procedury.

 

Zachowanie

Oprócz ćwiczeń fizycznych, psychiczna stymulacja zwierząt jest ważna. Wzbogacanie to sposób na zachęcenie Twojego kota lub psa do pokazania swoich naturalnych zachowań. Zapewnienie urozmaiconego środowiska może pomóc w stymulacji psychicznej zwierzęcia, a także stymulować ćwiczenia. Istnieje wiele interaktywnych zabawek, które zapewniają rozrywkę kotom i psom. Przykładem interaktywnej zabawki, która zachęca do zdobywania pokarmu jest interaktywny podajnik lub zabawka dozująca żywność. Te zabawki mogą zająć Twojego zwierzaka przez wiele godzin! Psy są naturalnymi padlinożercami i cieszy ich poszukiwanie jedzenia; istnieje wiele zabawek, które pozwalają ukrywać pożywienie i zachęcają w ten sposób psa do poszukiwania i pracy.

Oprócz wzbogacenia ich środowiska poprzez karmienie, poświęć trochę czasu na obserwację otoczenia swojego zwierzaka. Na przykład, koty lubią być wysoko i w ten sposób mogą badać otoczenie. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo półek, aby mogły się wspiąć, w ten sposób zachęcisz je do ich naturalnego zachowania.

Połączenie codziennych ćwiczeń, wzbogacania otoczenia i konsekwentnego szkolenia może pomóc w ograniczeniu problemów behawioralnych u zwierząt domowych. Wiele problemów behawioralnych u zwierząt domowych wynika ze stresu i nudy.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że stres u zwierząt domowych jest bardzo powszechny i wiele czynników obecnych w ich otoczeniu, które nam wydają się łagodne, u nich powoduje znaczny stres.

 

Niektóre przykłady

Nowe lub obce zwierzęta

Wizyty u lekarza weterynarii

Dzieci

Podróżowanie samochodem

Burze z piorunami i fajerwerki

 

Uwaga!

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę może czuć lęk lub wykazuje problem behawioralny, ważne jest, aby zająć się nim tak wcześnie, jak to możliwe i porozmawiać z lekarzem weterynarii o planie działania.

Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków