Wczytywanie
 

Stanowisko przemysłu producentów karm dla zwierząt domowych w sprawie zakażenia kotów przez wirusa ptasiej grypy A/H5N1

POLKARMA Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych uważnie monitoruje sytuację w Polsce po serii nietypowych zgonów kotów domowych zgłoszonych w całym kraju. Po zbadaniu wstępnych możliwych przyczyn udało się ustalić, że zgony wśród kotów wywołuje wirus ptasiej grypy A/H5N1. 

Temat ten w ciągu ostatniego tygodnia wzbudził duże zainteresowanie właścicieli kotów oraz mediów, jak również spowodował pojawienie się wielu niepotwierdzonych informacji na temat wirusa oraz sposobów zakażenia. 

POLKARMA przede wszystkim chce podkreślić, że gotowe karmy dla zwierząt domowych (zarówno suche jak i mokre) są bezpieczne dla zwierząt domowych. Nasza branża traktuje kwestie bezpieczeństwa naszych czworonożnych przyjaciół jako absolutny priorytet, dlatego opracowaliśmy rygorystyczne kodeksy samoregulacji zarówno w zakresie produkcji, jak i znakowania. W trakcie produkcji karmy poddawane są obróbce termicznej w wysokich temperaturach, co zapewnia zniszczenie wszystkich ewentualnych wirusów (w tym ptasiej grypy). Jest to potwierdzone przez badania naukowe oraz zalecenia wielu międzynarodowych organizacji np. przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (dawniej OIE), która zajmuje się zwalczaniem chorób zwierząt. Organizacja ta opublikowała w 2021 roku w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych informację, że sucha ekstrudowana karma dla zwierząt domowych i retortowana (mokra) karma dla zwierząt domowych jest towarem bezpiecznym pod względem wirusów m.in. ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości (np. H5N1). 

Warto również podkreślić, że problem śmiertelności jest monitorowany zarówno przez instytucje Państwowe jak i organizacje weterynaryjne.  W dniu 30 czerwca 2023 r. Główny Lekarz Weterynarii opublikował kolejny komunikat, w którym stwierdził, że spośród 29 przebadanych kotów, 20 było zakażonych wirusem grypy A/H5N1.  Również FECAVA - Federation of European Companion Animal Veterinary Associations (Federacja Europejskich Stowarzyszeń Weterynaryjnych Zwierząt Towarzyszących) na swojej stronie potwierdziła, że wraz z OFFLU (Organizacja ds. Zwierzęcej Grypy) uważnie monitoruje sytuację w Polsce (https://www.fecava.org/news-and-events/news/infections-with-avian-influenza-ah5n1-virus-in-cats-in-poland/).

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków