Wczytywanie
 

FEDIAF zaprezentowała dane statystyczne za rok 2018: wysoki poziom populacji zwierząt domowych i stabilny 2,5% wzrost

Bruksela, Czerwiec 2019 – W trakcie Walnego Zgromadzenia Członków Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF), które odbyło się w Pradze, FEDIAF zaprezentowało dane na temat europejskiego rynku w 2018 r. Dokument “FEDIAF Facts & Figures” potwierdza, że zwierzęta domowe nadal odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie.

W porównaniu do danych statystycznych z 2017 r., populacja psów i kotów w UE to 141 milionów zwierząt, z czego liczba kotów to 75,3 miliona a psów 65,5 miliona. 

Populacja ptaków, małych ssaków i gadów utrzymuje się na stałym poziomie. W przypadku akwariów (wewnętrzne zbiorniki i stawy) zaobserwowano wzrost w UE z 9,3 miliona w 2017 r. do 10,4 miliona w 2018 r.

Ten trend występuje w innych europejskich krajach, takich jak: kraje zrzeszone w EFTA, Rosja, Szwajcaria czy Turcja.

Posiadanie zwierząt domowych ma znaczące skutki gospodarcze i społeczne

Posiadanie zwierząt domowych ma znaczący wpływ na ogólną gospodarkę: łączna roczna wartość branży produktów dla zwierząt domowych wzrosła z 36,5 miliarda euro w 2017 r. do 39,5 miliarda euro w 2018 r.. Z tego jedynie 21 miliardów euro to wartość rynku karmy dla zwierząt domowych.

Mechthild Exner-Herforth, Prezes FEDIAF stwierdziła: „To bardzo dobra wiadomość, że Europejczycy nadal troszczą się o swoje zwierzęta i cieszą się ich obecnością. Tegoroczne dane również pokazują, że opiekunowie zwierząt domowych są zaangażowani nie tylko w zapewnianie odpowiedniego żywienia swoim zwierzętom, ale także inne aspekty pielęgnacji. Potwierdzają to zwiększone wydatki na opiekę weterynaryjną i akcesoria, świadczące o poprawie warunków utrzymania zwierząt domowych i jakości ich wspólnego życia z ludźmi."

Sektor karmy dla zwierząt domowych jest odpowiedzialny za zapewnienie około 100 000 miejsc pracy w branży, a według naszych szacunków kolejne 900 000 miejsc pracy w sektorach powiązanych. Obejmuje to dostawców dla przemysłu karmy dla zwierząt domowych, około 200 000 lekarzy weterynarii w Europie, 60 000 specjalistycznych sklepów zoologicznych, przemysł akcesoriów dla zwierząt domowych, targi, prasę dla zwierząt, hodowców, organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt i firmy transportowe.”

Dokument “FEDIAF Facts and Figures 2018” dostępny jest bezpłatnie pod poniższym linkiem:  http://www.fediaf.org/who-we-are/european-statistics.html

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków